I artikeln Nätverksäkerhet med zonindelning visas hur nätverksarkitekturen deslas upp i olika zoner, baserat på exempel från Government of Canada.
Varje zon i exemplet beskrivs utifrån dess användning, exempelvis:
Restricted Zone (RZ) är avsedd för organisationsservrar, domänkontrollanter, kritiska företagsapplikationer, certifikatutfärdare och företagets databaser i ett segmenterat nätverk (Vlan, subnet).
Vlan, ibland även kallat subnets, är en teknik för att ytterligare öka säkerheten i nätverket genom att skilja mindre kritiska applikationer från kritiska applikationer och databaser. Även funktionalitet för att hantera nätverkssäkerhet bör placeras i separata segement.
Dessa segment är inte något annat än zoner som placeras i zoner, och för att hantera detta i Prime Arch används nätverksgruppen (N21) som kan ordnas hierarkiskt i flera nivåer tills man når den lägsta nivån som är nätverkszonen (N33).
I artikeln Nätverkssäkerhet med zonindelning är Restricted Zone (RZ) den lägsta nivån i zonindelningen, och därmed representeras den av N33 Nätverkszon.
Om behovet finns att ytterligare dela in zonen i mindre segment "uppgraderas" RZ till att bli en nätverksgrupp för att istället låta N33 representera de olika segmenten.
I exemplet beskrivs Restricted Zone så här:
Begränsad Zon (RZ) är avsedd för organisationsservrar, domänkontrollanter, kritiska företagsapplikationer, certifikatutfärdare och företagets databaser i ett segmenterat nätverk (Vlan, subnet).
Organisationsservrar kan vara antingen fysiska servrar eller virtuella servrar och representeras i Prime Arch med Infrastrukturutrustning (IN31).
Domänkontrollanter och certifikatutfärdare är viktiga IT-komponenter som representeras av plattform (PL31).
Applikationer som installeras och körs i nätet är applikationsmoduler (A31) i Prime Arch, och dessa ingår i grupperingar som kallas applikationer (A21).
Databaser representeras antingen av applikationsmodul (A31) i de fall databasen innehåller affärslogik och är en del av en större applikation. Mer generella databaser som enbart används för lagring kan representeras av plattform (PL31) som t ex Microsoft SQL Server DBMS.
